Haber Detayı
24 Kasım 2013 - Pazar 23:46
 
BARTUĞ SAYIN'LA SICAK RÖPORTAJ (CANLI İZLE)
Her halde kendi elimizle dünya üzerinde yapılmış en büyük katliamı biz Eğirdir'e yaptık.
Spor Haberi
BARTUĞ SAYIN'LA SICAK RÖPORTAJ (CANLI İZLE)

Ahmet Yetkin :  Eğirdir'de yayın yapan Hür Haber ve Eğirdir Ses gazetelerinde yayınlanmak üzere Eğirdir yamaç paraşütü uçuşunuz hakkında kısa bir söyleşi yapmamız mümkün mü?  

Bartuğ Sayın : Tabi her zaman

Ahmet Yetkin  :Eğirdir semasında ki yamaç paraşütü uçuşunuzu anlatırmısınız? Bu fikir ne zaman oluştu, kara tepe değil de neden sivri de karar aldınız. Gökyüzünde gördüğünüz Eğirdir manzarası sizde ne hisler uyandırdı?

Bartuğ SAYIN ; Eğirdirli Rafi BAYSAL'ın en büyük torunuyum. Avukatım Isparta’da yaşıyorum. Yamaç paraşütü, Tur Kayağı, Dalış ve Bisiklet sporu ile uğraşıyorum. Yamaç paraşütünün gelişmesi özellikle Isparta ve Eğirdir bölgesinde gelişmesi için çaba sarfediyorum. Bu çaba boşa değil. Isparta ve Eğirdir Yamaç Paraşütünün KIZIL DENİZİ, yani dalış yapanlar için KIZIL DENİZ ne ise Eğirdir ve Isparta’da o derece önemli bir doğa harikası. Bilinenin aksine Yamaç Paraşütü Sporu son derece güvenlidir. Kıyaslamak gerekirse HALI SAHA FUTBOLUNDAN çok daha güvenlidir. Ben aynı zamanda AMATÖR PİLOTUM yani Uçak da kullanıyorum havacılık sektöründe 1/100.000 risk büyük bir risktir ve kabul edilemez. Peki yamaç paraşütünden dolayı duyduğumuz kaza ve ölümler nedir o zaman. Öncelikle ilgi çekici olduğu için haber olmasından kaynaklıdır. Yapılan uçuş ve kaza oranı kıyaslandığında kaza oranı aslında çok komiktir. Ancak basında çok yer aldığı için siz Yamaç Paraşütçülerinin sapır sapır döküldüğünü sanıyorsunuz. İkinci olarak gelişen teknoloji ile malzeme güvenliği hayaller ötesine geçmiştir. Malzeme kusuru nedeniyle son 5 yılda neredeyse hiç bir kaza rapor edilmemiştir. Kişilerin hataları ve yanlış değerlendirmeleri, hırsları kazaya yol açmaktadır. Bu sporun en tehlikeli olduğu dönem dahil 20 yıldır uçup kazası olmayan kişi çoktur. 2009 yılından sonra ciddi bir teknolojik gelişme yaşadık bu sporda. Kısaca iyi bir eğitim ve uçuş şartları analizi ile yıllarca güvenle burnunuz kanamadan uçarsınız. 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle. Davras Kartallarının Sivri Çıkışı ile zirveye ulaştık, havanın yükseliceğini meolojiden edindiğimiz bilgi ile anladığımızdan ben ve 4 arkadaşım gruptan ayrılıp zirveye erken ulaştık. Hazırlık yapıp kalkışımı gerçekleştirdim ve keyifli bir uçuşla Ada üzerine yaklaştım, Lodosun arttığı belli idi bunun üzerine Büyük Adada dolaşmadan Can Adasındaki küçük plaja rahatlıkla indim. Isparta ilindeki uçuş noktalarını dünyaya açmak gibi bir çabam olduğundan farklı yerlerden sürekli olarak uçuyorum. Eğirdir’de kara tepe uçuş olarak bilinse bile Akpınar ve Sivri buradan daha güvenli ve güzel uçuş veren yerlerdir. Sayın Kaymakamımızla yaptığımız görüşme sonucu AKPINAR’a bir kalkış tesisi yapılaması için destek sözü verdiler. Akpınar’a yapılacak take-off ile Eğirdir Turizmine katkı yapacağımızı sanıyoruz. En azından 1 ensturman daha Orkestraya eklenmiş olacak.

Bartuğ Sayın: Daha önce Eğirdir üzerinde çok uçtum; Hem uçakla hem de Yamaç Paraşütü ile Eğirdir uzaktan ve yüksekten daha güzel görünüyor, maalesef. Çünkü yukardan çarpık betonlaşma çok belli olmuyor. Ben Eğirdir’in 70 yıllardaki halini ve Adanın yolunun olmadığı zamanı hatırlayan, gören son kuşağım sanırım. Her halde kendi elimizle dünya üzerinde yapılmış en büyük katliamı biz Eğirdir'e yaptık. Kavinne dahil.

Ahmet Yetkin : Bu doğal güzellikler için yapılacak birşey yok mu? Herşey için çok mu geç?

Bartuğ Sayın  :  Bilmiyorum ama çalışmak lazım sanırım. Dünyada ayak basmadığım bir tek Amerika Kıtası kaldı Eğirdir cidden çok farklı bir yer, Silkiniip uyanması lazım Bunu Yaparken Bölgedeki diğer ilçelerle Özellikle AKSU; SÜTÇÜLER YENİŞARBADEMLİ ile birlikte çalışması lazım. Spor İl Müdürü çok çalışkan ve hareketli birisi biraz ön ayak olunup destek istense destek verir. Ama Yerel olmadan evrensel olunmaz. Olimpiyatlar gibi. Sizin yeterli dereceniz yoksa dikkate alınmazsınız. Kano, Kürek, Tur Kayağı, Bisiklet ve Yamaç Paraşütü için yerel sporcu lazım. Kahve köşelerinden çıkmak lazım. Yerel Sporcu olmadan kimseyi getirmezsiniz, Triatlona katılan kişiler bir daha antrenman veya gezmek için Eğirdir’e gelmiş mi?

Ahmet Yetkin  : Çok teşekkür ederim.

Kaynak: Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: Her, halde, kendi, elimizle, dünya, üzerinde, yapılmış, büyük, katliamı, Eğirdir
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı