Haber Detayı
23 Aralık 2013 - Pazartesi 16:23
 
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE NOKTA KOYDU
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE SON NOKTAYI KOYDU EN TEMİZ VE EN İYİ KORUNAN GÖL EĞİRDİR EĞİRDİR GÖLܒNDE GÜN GEÇTİKÇE ÇOĞALAN BENEKLİ KAPLUMBAĞALAR SADECE TEMİZ GÖLLERDE YAŞIYOR KAPLUMBAĞALAR YUMURTLAMAYA 25 YILDA ULAŞIYOR
Gündem Haberi
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE  NOKTA KOYDU

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Pof. Dr. Dinçer Ayaz ve Doç. Dr. Kerim Çiçek, Eğirdir Gölü’nde yaptıkları araştırmalar hakkında, gölden balık avlayan balıkçı kooperatiflerinin üyelerine bilgiler verdiler.

 

Toplantıya Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri, Eğirdir Merkez Su Ürünleri Kooperatifi başta olmak üzere gölden istifade eden diğer sSu Ürünleri Kooperatifi yöneticileri katılırken, renkli benekli kaplumbağalar hakkında geniş bilgiler anlatıldı.

 

Eğirdir Merkez Su Ürünleri Kooperatifi’nin davetlisi olarak toplantıya katılan Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Pof. Dr. Dinçer Ayaz ve Doç. Dr. Kerim Çiçek ile birlikte oldu ve aydınlatıcı bilgiler aldı. 

Muğla, Burdur Gölhisar ve Eğirdir’de toplantılar yaptıklarını belirten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Pof. Dr. Dinçer Ayaz, 3 yıl boyunca çalıştıklarını ve önemli izlemeler yapıldığını söyledi. Pof. Dr. Dinçer Ayaz, “Eğirdir Gölü’nün en temiz ve en iyi korunan göllerden birisi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Kirlilik bakımından çalıştığımız alanlarda kötü bir durum görmedim. Eğirdir Gölü’müzde bulunan popülâsyonu az olan renkli ve benekli kaplumbağa sadece temiz göllerde yaşar. Amacımız sürdürebilirliği sağlamak. Kaplumbağa, kertenkele, yılan ve benzeri türlerin neslinin devam etmesi için çalışmalar yapıyoruz. Eğirdir’imizde de renkli benekli kaplumbağalarımız var ve nesillerinin sürdürülmesi için balıkçılarımıza bilgiler veriyoruz. Ağlara giren kaplumbağalara zarar verilmemesini istiyoruz. Balıkçılarımıza çok büyük vazifeler düşüyor. Belediye, Su Ürünleri Kooperatifi yöneticileri, Tarım Müdürlüğü yetkilileri, kaplumbağaların korunması ve yaşatılması için el birliği ile çalışmalıdır” dedi.

 Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral’in konuya yakından ilgi göstermesinden dolayı teşekkür eden Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Pof. Dr. Dinçer Ayaz, Başkan Özmeral ile uzun süre sohbet etti.

 Başkan Özmeral, konuyla ilgili vatandaşların da bilgilenmesini istedi ve Pof. Dr. Dinçer Ayaz’dan halka açık konferans vermesini talep etti. Pof. Dr. Dinçer Ayaz, Başkan Özmeral’in isteğini kırmayarak ilerleyen zamanlarda belirlenecek bir tarihte Eğirdir’e gelerek vatandaşlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapabileceğinin sözünü verdi.

 Toplantıda Su Ürünleri Kooperatif yöneticileri, anlatılanların sadece söylemde kalmayacağını ve bundan sonra renkli benekli kaplumbağalara daha hassas bir şekilde davranılacağının teminatını verdiler.

Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: BENEKLİ, KAPLUMBAĞA, SÖYLENTİLERE, SON, NOKTAYI, KOYDU EN, TEMİZ, İYİ, KORUNAN,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE  NOKTA KOYDU
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE  NOKTA KOYDU
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE  NOKTA KOYDU
BENEKLİ KAPLUMBAĞA SÖYLENTİLERE  NOKTA KOYDU
Yorumlar
Haber Yazılımı