Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 18:32
 
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı
Gündem Haberi
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı

Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu'nun 21. Toplantısı, 24-25 Haziran 2019 tarihlerinde Tokat'ta gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nden Genel Müdür Yardımcısı İhsan EMİRALİOĞLU, Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, Araştırma Enstitüleri, Üniversiteler ve ilgili Özel Sektör temsilcileri ile üreticiler katılmıştır. Toplantının öğleden önceki çağrılı bildiriler bölümünde Prof. Dr. Rahmi TÜRK "Kiraz Vişne Sektörünün 2019 Yılı Görünümü", Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİOĞLU "Kiraz ve Vişne Konusunda Son Yıllarda Dünyada ve Türkiye'de Yapılan Ar-Ge Faaliyetleri", Dr. Erol YALÇINKAYA (TARSİM), "2019 Yılı Bahar Aylarında Türkiye'deki Kiraz-Vişne Alanlarında Yaşanan Doğal Afetlerin Durumu ve TARSİM Açısından Değerlendirilmesi”, Tuncer KIRTILOĞLU (MEYED), "Türkiye Vişne Suyu Sektörünün Değerlendirilmesi ve İleriye Dönük Projeksiyonu"  ile Dr. Zerrin ÇELİK (UTAEM) tarafından "Türkiye Kiraz Üretimi ve Pazarlamasında Rekabet Gücünün Araştırılması" projesi hakkında bilgi verilmiştir.

Programın öğleden sonraki bölümünde, toplantıya ev sahipliği yapan Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce kurum tanıtımı yapılmış ve yürütülen Ar Ge faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü tarafından “Islah Çalışmaları Sonucunda Yeni Tescil Edilen ve Tescil Aşaması Devam Eden Kiraz Çeşitleri” ve “Araştırma Enstitüleri’nde Kiraz-Vişne Konusunda Yürütülen Yetiştirme Tekniği Ar-Ge Projeleri”, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ise “Türkiye'de ve Dünyada Kiraz-Vişne Bitki Sağlığı Araştırmaları Konusunda Son Gelişmeler”  konusunda bilgi verilmiştir.

Toplantı, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından “Bölgelerinde Kiraz-Vişne Üretimindeki Son Durum, Yaşanan Sorunlar ve Beklentiler” e ilişkin yapılan sunum ve ardından soru-cevapların yer aldığı “Serbest Kürsü” oturumu ile sona ermiştir. Toplantıya kurumumuzdan Teknik Müdür Yard. İsmail DEMİRTAŞ, F. Pınar ÖZTÜRK, Dilek KARAMÜRSEL, Dr. Emel KAÇAL ve Mesut ALTINDAL katılım sağlamışlardır.

Toplantının ikinci günü, Tokat Dimes A.Ş. Meyve suyu üretim fabrikasında incelemelerde bulunulmuş, Merkez Kemalpaşa köyünde kiraz bahçelerine teknik gezi düzenlenmiştir.

 

Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: Eğirdir, MAREM, Tokat'ta, Toplantıya, Katıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı
Eğirdir MAREM Tokat'ta Toplantıya Katıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı