Haber Detayı
12 Ağustos 2016 - Cuma 12:02
 
Elma’da Altın Yıl Olacak!
Yaklaşık 50 bin dönüm arazide yıllık 350 bin ton elma üretimi ile ülke ekonomisine 400 milyon lira katma değer sağlanan Eğirdir’de elma üreticisinin yüzü gülüyor.
Ekonomi Haberi
Elma’da Altın Yıl Olacak!

Son dönemde gerek Rusya ile gerekse Ortadoğu ülkeleri ile geliştirilen iyi ilişkiler elma üreticisini ziyadesiyle memnun ediyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Eğirdir Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıdoğan, Eğirdir bölgesinde elma üretiminde lokal dolu yağışı dışında bir sıkıntının olmadığını ifade etti. Bu sene yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle çiçeklenme döneminin biraz erken başladığına vurgu yapan Sarıdoğan; Buna bağlı olarak da elmada hasat döneminin biraz erken başlayabileceğini söyledi. 

Şu an itibariyle elmada bir sıkıntının olmadığının altını çizen Sarıdoğan; Bu sene Rusya ve Ortadoğu ülkelerine yapılacak olan ihracatın artmasına bağlı olarak Eğirdir’e daha fazla tüccar beklediklerini belirterek, Allahın izniyle hem rekolte bakımından hem de kalite bakımından elmada altın yıl olacağını söyledi.

Eğirdir bölgesinde 60 yıla varan tecrübe ile elma yetiştiriciliği yapıldığını belirten Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş ise; Eğirdir’e has iklim özelliklerinden dolayı kaliteli elma yetiştirildiğini söyledi.

Eğirdir Gölü ile Kovada Gölü arasında kalan Boğazova bölgesinin elma yetiştiriciliğinde ülke açısından stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Kaymakam Akdaş; Bu önem doğrultusunda bölgeye 6 adet bilgisayarlı erken uyarı cihazı kurulduğunu ifade ederek, bu cihazların verilerine göre ilaçlama yapıldığını ve buna bağlı olarak da elmada kalıntı (Pestisit) probleminin olmadığını kaydetti.

Eğirdir elmasında 5 yıldız özelliğine vurgu yapan Kaymakam Akdaş;  İklimsel ve coğrafi koşulların uygun olmasına bağlı olarak gündüz-gece sıcaklık aralığının yüksek olmasının elmada tat, aroma ve sululuk oranını arttırdığını söyledi.haber32    

 

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: Elma’da, Altın, Yıl, Olacak!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Elma’da Altın Yıl Olacak!
Yorumlar
Haber Yazılımı