Haber Detayı
12 Aralık 2013 - Perşembe 19:23
 
Ethem PAŞA Konuştu
Türk ve Libyalı personel arasında zaten var olan tarihten gelen dostluğun daha da pekişeceğini düşünüyorum.
Gündem Haberi
Ethem PAŞA Konuştu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yaptığı anlaşma kapsamında Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı'nda eğitim verilecek 369 Libyalı asker için eğitime açılış töreni düzenlendi.

Libya Ordusu'nun yeniden yapılanması süresince Türk Silahlı Kuvvetleri ile yapılan anlaşma gereği Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi'nde eğitim verilecek er ve subay statüsündeki 3 bin Libyalı askerden 369 kişilik ilk kafilenin 14 hafta sürecek eğitim programı açılış töreni ile başladı. 

Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komuntanlığı’nda düzenlenen törende ilk olarak saygı duruşu ve Libya Milli Marşı ile İstiklal Marşı okundu.

EĞİTİMLERİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Libya Eğitim Bölük Komutanı Yarbay Ferhat İbrahim Zait, Türk ordusunun bizimle paylaşacağı eğitimleri çok önemsiyoruz. Türk ordusunda bulunan üstün disiplin anlayışına ve ordu geleneklerine tam olarak uymayı kendi askerimize tavsiye ediyorum” dedi. Zait Konuşmasında ise; “Libya’dan gelen kardeşlerimizi güzel karşılamanız ve misafirperverliğiniz için askerlerimiz adına dost Türkiye devletine teşekkürlerimizi sunarız. Aynı şekilde  Libya’nın zor savaş günlerinde Türk devletinin yardımları için de teşekkür ederiz. Allah’ın selamı ve bereketi üzerinizi olsun” dedi.

BURAYI KENDİ EVİNİZ GİBİ HİSSEDİN

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Ethem Büyükışık ise, iki ülke arasında askeri işbirliğinin artarak devam edeceğini umuyorum dedi.

Büyükışık konuşmasında ise; “Bugün aramızda olmanızdan, sizlerle çalışmaya başlamaktan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bilgi birikimi ve tecrübesini sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.  İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı’nda sizleri en iyi şekilde eğitmek ve kardeş ülke Libya’nın savunmasına en yüksek katkıyı sağlamak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Burada alacağınız 14 haftalık eğitim önce en alt seviyede tek er eğitim konularıyla başlayacak, sonrasında birlik eğitimleri, arazide uygulama eğitimleri ve atışlarla pekiştirilecek nihayetinde icra edilecek 4 günlük tatbikatla sona erecektir.  Eğitim sürecinde komutan ve öğretmen arkadaşlarımız her seviyede bilgi ve tecrübelerini sizlere birebir aktaracaktır. Burada kendinizi evinizde gibi hissetmeniz. Zorlu eğitim sonrasında dinlenmeniz için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayarak, sizlere yakışır imkanlar sunmaya çalıştık. Eğitim faaliyetlerini yanı sıra  Isparta’da Türk arkadaşlarınızın refakatinde izinlere çıkacaksınız. Ayrıca çevre illerde bulunan tarihi ve turistik yerlere gezi düzenlenerek boş zamanlarında güzel vakit geçirmeniz sağlanacaktır.  14 haftalık bu eğitim faaliyeti vasıtasıyla Türk ve Libyalı personel arasında zaten var olan tarihten gelen dostluğun daha da pekişeceğini düşünüyorum. İki ülke arasında askeri işbirliği ve birlikte çalışabilirliğin de artarak devam edeceğini umuyorum. Burada kalacağınız süre içinde sizleri en iyi şekilde ağırlamak için arkadaşlarım ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir.  Ayrıca ben de eğitim ve tatbikatlarınız arasında sık sık sizlerle birlikte olacağım” diye konuştu.

Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi’nde 14 hafta boyunca eğitim alacak askerler disiplin, fizik kondisyon ve atış eğitimi alacak. Eğitimin son aşamasında ise tatbikat yapılacak. Kaynak : BOMBA32

Kaynak: Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: Türk, Libyalı, personel, arasında, zaten, var, olan, tarihten, gelen, dostluğun,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ethem PAŞA Konuştu
Ethem PAŞA Konuştu
Ethem PAŞA Konuştu
Ethem PAŞA Konuştu
Yorumlar
Haber Yazılımı