Haber Detayı
27 Kasım 2013 - Çarşamba 16:47
 
İŞADAMLARIDA DESTEK ÇIKTI
DERSHANALERİN KAPATILMASI EĞİRDİR EKONOMİSİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLER
Gündem Haberi
İŞADAMLARIDA DESTEK ÇIKTI

Eğirdir Genç İş Adamları Derneği Başkanı Abdullah KARACA dershanelerin kapatılmasının özellikle iş dünyasına büyük zarar vereceğini belirtti. Bundan daha kötüsünün de ilçemizin eğitim seviyesini ciddi bir şekilde düşüreceğini söyledi.

Dernek Başkanı Abdullah KARACA, “Eğirdir’de faaliyet gösteren dershanelerin büyük fedakarlık göstererek öğrencilerin okul dışı eğitimini, sosyal faaliyetlerini, sınav hazırlıklarını ve anlamadıkları konuların tekrarını yaparak yardımcı olunduğunu biliyor ve bunun şahidiyiz.” dedi.

Bu eğitim müesseselerini eğitime gönül vermiş iş adamları, esnaf, öğretmen, memur ve Eğirdir halkının katkıları ile inşa ettiklerini belirten KARACA, Bu eğitim kurumlarının kapanması durumunda ilçemizin kırtasiyecisinden bakkalına çay bahçesinden minibüsçüsüne, pastacısından lokantacısına kadar her kesimin zarar göreceğini ve bunun telafisinin mümkün olamayacağının altını çizdi.

Dershaneye devam eden öğrencilerin genellikle orta ve düşük gelir grubu ailelerin çocukları olduğunu vurgulayan KARACA, “Varlıklı aileler özel öğretmenlerle çocuklarını ayrıcalıklı duruma getirirken orta halli ailelerin bazıları da daha az ücretle dershaneleri seçerek çocuklarına fırsat sağlamaktadır. Böylece dershaneler herkese uygun alternatifler sunarak imkanı olanların yanında olmayanlara da adil rekabet ortamı sağlamaktadır.” dedi. 

Dershanelerin kapanması durumda ilçemiz açısından eğitim konusunda büyük bir eşitsizliğin ortaya çıkacağını da belirten Karaca, Şuan Eğirdir’de faaliyet gösteren dershane ve etüt merkezlerinde bini aşkın öğrenci eğitim alırken, dershanelerin okula dönüştürülmesi durumunda ancak yüz civarı kadar öğrenci bu imkandan faydalanabilecektir. Öğrenciler dershaneler sayesinde bu eğitimi ortalama kişi başı 1500 tl ile 2000 tl arasında bir maliyete alabilirken, özel okullarda bu rakam kişi başı 10,000 tl ye kadar çıkabilmektedir. Her veli öğrencisini devlet desteklese bile bu şartlarda özel okula gönderemeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Karaca son olarak, Hiçbir aile bireysel özgürlüğü olan ek destek eğitimini kaçak faaliyet yapan yerlerden üstelik daha pahalıya almak zorunda bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: DERSHANALERİN, KAPATILMASI, EĞİRDİR, EKONOMİSİNİ, OLUMSUZ, YÖNDE, ETKİLER, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İŞADAMLARIDA DESTEK ÇIKTI
İŞADAMLARIDA DESTEK ÇIKTI
İŞADAMLARIDA DESTEK ÇIKTI
Yorumlar
Haber Yazılımı