Haber Detayı
04 Aralık 2013 - Çarşamba 15:26
 
KASAPLARIN DERDİNEDE ORTAK OLDU
BAŞKAN ÖZMERAL KASAPLARIN DERDİNE ORTAK OLDU
Gündem Haberi
KASAPLARIN DERDİNEDE ORTAK OLDU

Yönetmelik gereği Mezbahanelerin yılbaşından itibaren kapatılacağını duyan kasaplar Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral’i ziyaret ederek dertlerini anlattılar.

 

“Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları” Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesiyle birlikte il ve ilçelerde bulunan mezbahanelerin kapatılması gündeme geldi.

 

Başkan Özmeral, bütün il ve ilçelerde şartları yerine getirmeyen mezbahanelerin içine alındığı uygulamanın sonucunda ilçedeki kasapların aleyhine çıkan sıkıntılara Belediye olarak ortak olacaklarını söyledi.

 Eğirdir’de kasaplık mesleğini icra eden Abdullah Candemir, Adil Uğurlu, Ali Kelten ve Hüseyin Erçelik, birlikte Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral’i ziyaret ederek görüş alıverişinde bulundular.

 Eğirdir’de Belediyeye ait mezbahanenin de kapatılmasının gündeme geldiği belirtilirken Başkan Özmeral, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk Şölen ile görüşerek konu hakkında bilgiler aldı. Yılbaşından sonra belki süre uzatımına gidileceği ifade edilirken Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, ilçedeki kasap esnafının sıkıntı çekmeyeceğinin garantisini verdi. Belediye olarak esnaflara yardımcı olacaklarını belirten Başkan Özmeral, “Bu bir kanun. Uygulanması gereken bir kanun. Ama halkımıza anlatılması zor bir durum. Bakanlık bu kanunu uygulamak zorunda. Yılbaşından itibaren uygulamaya girecek deniliyor fakat bir uzatma süresi de olabilir. İlçelerde bu mezbahaneler kapatıldığında kaçak kesimlerin olacağı gündeme geldi. İnşaallah bir orta yol bulunur. İlçemizdeki kasapların sıkıntı çekmemesi için Belediye olarak yardımcı olmaya hazırız. Bu konuda ilçemizdeki kasap esnafımızın içi rahat olsun. Pınarpazarı’nda yeni mezbahane yapılması için çalışmalarımız ve hazırlıklarımız devam ediyor. Belediyemiz inşaallah standartlara uygun bir mezbahaneye kavuşacak.” dedi.

 Ziyarete gelen kasap esnafları Başkan Özmeral’in, samimi davranışı ve konuyla yakından ilgilenerek Tarım İl Müdürü Cenk Şölen’i araması ve bilgi almasından dolayı teşekkür etiler. Kasap esnaflar ayrıca, “Şu anda hiçbir problemimiz yok. Yılbaşından sonra ne gibi bir sıkıntıyla karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Başkanımız sağolsun konuyla ilgili yakından ilgilendi. Zaten başkanımız konu hakkında önceden bilgi sahibi. Sıkıntı olduğunda yanımızda olacağının sözünü verdi. İçimizi rahatlattı. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dediler.

Kaynak: Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: BAŞKAN, ÖZMERAL, KASAPLARIN, DERDİNE, ORTAK, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı