Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 13:36
 
NEDEN HADİSLER
SES YAZARI ADNAN TASAR YAZDI.
Gündem Haberi
NEDEN HADİSLER

Bu sıralar etrafta hadisler ve peygamberin sünnetine karşı olumsuz bir hava seziliyor. Kendini dindar yada cemaat mensubu gibi gösterip bilgisizliğimizi kullanarak işlerini yapmaya çalışıyorlar. Eskiden dinden nasibini alamamış bazı münafıklar nerde dindar görse sıkıştırmaya çalışır ancak yaptıkları kimsenin umurunda olmazdı. Şimdi vuran içimizden olunca canımızı acıtıyor ve acaba hata bizde mi diye endişeye düşüyoruz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var, bu ülkede dine zarar dinsizden değil, dinin içinden gelmiştir. Dine zarar vermek isteyenler bizim gibi giyinen, bizim ağzımızla konuşanlardı.

Geçen şahit oldum, biri peygamberin sözleri vefatından üç yüz yıl sonra yazılmaya başlanmış, böylece gerçek sözleriyle din düşmanlarının söyledikleri birbirine karışmıştır. Bunu anlayabilmek bilgi ve eğitim istiyor diyordu. Yapılmak isteneni kavramak için Avrupalı sömürgecilerin çalışma sistemini anlamak gerekiyor. Adamlar sömürge beyinler kazanabilmek amacıyla onlar hakkında bilgi topluyorlar. Nasıl yöneteceğini bilmek için insanları tanımanız gerekiyor. İlk gelenler genellikle papazlar ve din adamları oluyor, onlar önce köşe başlarınıtutuyor, ilkelden bilgileri topluyorlar. Onların izinden tarihçiler, araştırma yapıyorum diyen bilim insanları geliyor. Elbirliğiyle yaptıkları çekapıyla zayıf alanlarınız da tespit edilmiş oluyor. Batı bu amaçla kaç yüz yıldıroryantalist yetiştiriyor. Orient doğu anlamına kullanılan bir sözcük ve genelde Müslümanlar kast ediliyor. Bilim insanı zannettiğimiz bu kişiler önce peygamberimiz hakkında odaklandılar, öyle ya onlara göre bir yalancı olmalıydı, hatalarını bulmak istiyorlardı. Baktılarolmadı, bu defa Kuranı uzun süre incelediler. İçlerinden bazıları hidayete erdim yalanıyla hac zamanı Mekke’ye gidip dünyanın dört bir yerinden gelen Müslümanların yaşayışını incelediler. Gördüler ki Kurandan ziyade Müslümanların günlük hayatını sünnet dolduruyor, orayaodaklanıp, saldırmaya başladılar.

Bilim diyerek dinden soğuttukları Müslümanların peygamberle ilişkilerini kesebilirlerse emirlerine uyacak dünya vatandaşı yetiştirme yolunda ilerlemiş olacaklar. Bu noktada elbette iğneyi kendimize batırmamız faydalı olacaktır. İslam hakkında doğru dürüst bilgisi olmayan Müslümanların bu zamanda şiddetli fırtınalarına dayanmalarını beklemek yanlış olacaktır.21, yüz yıl bilgi çağı olarak anılmakta ve bu zamanda okuma işleri benden geçtidemek lüksüne sahip değiliz. Ben Müslümanım diyenlerin istisnasızherkes peygamberin hayatını anlatan bir kitabı bitirmeli, kendine rehber seçtiği insanı daha yakından tanıma konusunda çaba göstermelidir. Ancak bundan sonra bir kuran meali alınıp, yüce kitapta Allah ne emrediyormerakıyla hiç olmazsa bir kez yüzünden okunmalıdır. İşte o zaman din hakkında ileri geri konuşanlara karşı zırh edinmiş olacağız. Tekrarediyorum, bizdengeçti, okusam da anlamıyorum, ben de çocukları gönderiyorum lafı kimseyi kurtarmayacaktır. Yoksa yaşadığımız gibi inanmaya başlarız.

 

 

Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: NEDEN, HADİSLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı