Haber Detayı
23 Ekim 2013 - Çarşamba 10:39
 
Sesimi Duyan Var mı?
BUGÜN VAN DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ
Eğitim Haberi
Sesimi Duyan Var mı?

     Daha önce Eğirdir Sağlık Meslek Lisemizde okuyan ve şimdi  Burdur Acil  Yardım Afet Yönetimi Bölümünde eğitimini devan ettiren  ve öğretmen abisini Van Depreminde kaybeden Melike Şeyma DOĞAN'ın abisine yazdığı ve hiçbir yerde yayınlanmamış bu satırlarına Eğirdir SES Haber Ekibi Ulaştı. İŞTE Melike Şeyma'nın o yazısı :

'Sesimi duyan var mı? Sesimi duyan var mı? Kütlelerce enkaz altından ağlamaklı bir ses. O an düşündükleri ve istedikleri tek şey birilerinin onlara elini uzatmasıdır. Saatlerce seslerini duyuramayıp ölüme terk edilmekten korkarlar. Belki bir çocuk, belki de yeni evli bir çift. Tüm hayaller en baştan kurulmuşken yeni ev, yeni hayat onları beklerken.. Bir sarsıntıyla tüm hayallerin enkaz altında kalması. Bunun gibi birçok başlangıçlar, hepsi yok oldu belkide o an.

Tüm şehir mahşer alanı sanki. Herkes yakınlarını arıyor. Her yerde çığlıklar ve siren sesleri. Adım attığın her metre karede bir yığın ve yığınların altında onlarca insan. Onların istediği ise bir yardım elidir aslında. Bizler tutarız o ellerden. Biz diyorum çünkü bu mesleği benimsememdeki ilk unsur abimdir.

Evet bende onu kaybettim. 23 Ekim 13.41 de pazar günü gerçkleşen Van Depremi.. Saatlerce bekledi oda enkaz altında. Oda hep bir el istedi ona doğru uzanan. 14 saat boyunca yardım bekledi. Zamanı farkedemezdi ama eminim o 14 saat 14 gün gibiydi ona. Sesini duyurmak için enkazlardan kurtulmaya çalışmıştı. Elleri yaraydı çünkü, kanamıştı bile..

Ama o yine umudunu kaybetmeyerek 14 saattede olsa sesini duyurdu. Kurtuldugu için dünyadaki en şanslı insan gibi hissediyordu kendini o an. Ama 1 haftalık yaşamından sonra oda eklendi kaybedilen öğretmenler listesine. Günlerce insanlar çıkarıldı o yığınlar altından. O kadar zor ki o yığınları kaldırana kadar sabırla beklemek... Sonuçta sana seslenenler var belkide ama ulaşman imkansız denecek kadar çok. Hala sana çığlıklar atarak bağıran insanlara saatler sonra ulaşmak..

Bizler orada insanlara ulaşmaya çalışırken elimizi uzatırken öyle durumlarla karşılaşacağız ki yinede soğukkanlı olmaya çalışacağız. Yıkılmayacagız, dimdik bir şekilde duracagız. Bulduğumuz kişi hayata gözlerini yummuş olsa bile acı çekerek bizi çağıranlara kosacağız. Biz bunun için varız orada. Onları kutarmak ve teselli etmek için. Bu sebeptendir ki insanların hep yanında olacağız. Mesleğimi adım gibi benimseyeceğim. Abime uzatılan eller gibi bende onlara uzatacağım ellerimi. Umut kaybetmeyip direnmeleri için çıkana kadar ayakta tutacağız onları. Hayatlarına yeniden kavuşana kadar yanlarında olacagız. Çünkü biz en kısa zamanda birçok hayat kurtarma felsefesini edineceğiz kendimize.'

                                                                  (Bu siteden hiçbir şekilde haberler alıntı yapılamaz)

 

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: BUGÜN, VAN, DEPREMİNİN, YILDÖNÜMÜ
Yorumlar
Haber Yazılımı