Haber Detayı
31 Ekim 2013 - Perşembe 11:40
 
SUDAK (DİŞLİ) BALIĞINDA NEMATOD RİSKİ
SUDAK (DİŞLİ) BALIĞINDA NEMATOD RİSKİ
Sağlık Haberi
SUDAK (DİŞLİ) BALIĞINDA NEMATOD RİSKİ

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Uğur TURGUT yaptığı yazılı açıklamada ;‘Bakanlığımızca yayımlanan ve yürürlükte olan Deniz ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/1 numaralı Tebliğin 38/ç maddesine göre “Eğirdir Gölünde Dönem Boyunca Sudak Avcılığı Yasaktır. “

            Ayrıca Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün de yapmış olduğu araştırmalarda Eğirdir Gölünde bulunan Sudak balığında ( Dişli, Tatlı Su levreği)  Eustrongylides excisus adlı nematod cinsi bir parazit tespit edilmiştir. Mevcut parazitin insan sağlığı açısından risk oluşturması sebebiyle Eğirdir Gölünde Sudak avcılığı ve Eğirdir Gölüne ait Sudak Balığının satışı yasak olup, yasağa uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre yasal işlem yapılacaktır.

Sudak balığı satın alacak vatandaşlarımızın konuya hassasiyetle yaklaşarak balıklarla ilgili Menşei ya da Satış Belgesi sormaları, balıkların Eğirdir Gölüne ait olduğunu tespit etmeleri durumunda Eğirdir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, Eğirdir İlçe Jandarma Bölük Komutanlığına veya Eğirdir İlçe Emniyet Müdürlüğüne ihbar etmeleri insan sağlığı açısından ve müdahale için önem arz etmektedir.’ Dedi.

 

 

 

 

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: SUDAK, (DİŞLİ), BALIĞINDA, NEMATOD, RİSKİ
Yorumlar
Haber Yazılımı