Yazı Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 23:36
 
5 HAZİRAN LAVANTA FESTİVALİ
Ayşe Nur AKBAY
egirdirses@hotmail.com
 
 

ÇORAK TARLALARI CENNETE ÇEVİREN MOR ALTIN: LAVANTA

Kurak tarlalarda uçsuz bucaksız mor rengiyle, zarafetiyle fotoğraf severlerin her zaman ilgi odağı olan lavanta, antik dönemlerde mitolojiye konu olmuştur. Artemis’ in kutsal bitkisi olarak betimlenen lavanta yağını, Artemisher gün baştan ayağa kadar sürer ve mis gibi kokarmış. Ege ve Akdeniz bölgesinde antik kentlerdeki kabartmalarda da resimlenen lavanta, ortaçağda veba salgınlarından ve hastalıklardan kurtulmak için de kullanılmıştır. Sayısız şifası bulunan lavanta çiçeği bugünlerde fotoğrafçıların, gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği Isparta şehrinin Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünü,hak ettiği ününe kavuşturmuştur.

KUYUCAK NERESİDİR?

Isparta şehir merkezine 46 km mesafede bulunan “Lavanta Kokulu Köy”olarak nam salmış Kuyucak Köyü, İstanbul’dan Antalya’ya giderken yolunuzun üstündedir. Isparta’da lavanta tarlalarının hikâyesi ise 1975 yılında Fransa’dan köye lavanta fideleri getirip otuz aileye on beşer kök dağıtan Ispartalı gül tüccarı Zeki Konur’la başlar.Anadolu’nun çeşitli köylerinde görev yapan  öğretmen Ziya Doğan’ın, emekli olduktan sonra, 1990’da köyüne dönerek babadan kalma tarlalarını lavantayla ekip biçmesi, ülkemizde lavanta hikayesinin dönüm noktası olmuş ve artık lavanta ticari amaçlı ekilmeye başlanmıştır. Ziya Doğan’ın “babadan kalma araziler boş kalmasın” diye ektiği lavantalar, köylünün de sahip çıkmasıyla, şuan üç bin dekarlık bir alana yayılmıştır.Günümüzde sanayiden tutun da ilaç yapımına kadar birçokalanda yer edinmiş lavantanın balını üreten Ziya Doğan, girişimleriyle köylüye örnek olması, köyün kaderini bugün sahip olduğu noktaya taşımış. Bir kez diktikten sonra yirmi beş yıl hasat alınan lavanta bitkisi artık bölgede bereketin yegâne sembolü.

Türkiye’de lavanta üretiminde öncü olan Keçiborlu’nun lavanta üreticisi olarak markalaşması, kalkınması veistihdam sağlaması için, ayrıca göç verme problemlerine çözüm bulması amacıyla T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığı ile yürütülen Gelecek Turizm’de adlı proje de uygulamaya konulmuştur.

KÖY YOLUNDA LAVANTAYI SOLUMAK…

Henüz köy yolunda ilerlerken yol kenarında fışkıran lavanta çalıları sizi karşılar. Dar asfalt yolda uçsuz bucaksız arazileri mora boyayan lavanta tarlalarını görür heyecana kapılırsınız. Arılara ev sahipliği yapan, sıra sıra dizilmiş mor çalı görünümünde olan lavantaların arasında koşmak gelir içinizden. Yaz aylarında, köye vardığınızda ise yıllarca ıssızlığını korumuş sokakların cıvıl cıvıl insan kaynadığını, köy halkının lavantayla kalkındığını gözlemlersiniz.

Taş ve kerpiçten yapılmış evlerin girişinde satılan, köylüler tarafından yapılan lavanta taçlarını ve buketlerini satın almadan olmaz. Köyde türlü türlü lavanta ürünü ve el yapımı keçe yelekler çok dikkatinizi çekecek. Köy sokakları, yoğunlavanta kokusuyla sizi, hayal bile edemeyeceğiniz huzura ulaştıracak.

 

 

5 HAZİRAN 2019’DA 5 GÜNLÜK LAVANTA FESTİVALİ BAŞLIYOR!

Her yıl haziran ayında tomurcuklanan lavanta bitkilerini 1 Haziran ve 15 Temmuz arası görebilir, akıl almaz güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bu yıl bayram tatilinde, 5 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek beş günlük Lavanta Festivali’ni kaçırmayın derim. Gelmişken lavanta dondurmasını, lokumunu ve kahvesini denemeden gitmeyin.

Köye sabah saatlerinde gelerek kıl çadırda kahvaltı keyfini,  lavanta bahçelerinde gezi, lavanta yağı çıkarılması etkinliği ve fotoğraf çekimi mutlaka deneyimlemeniz gereken aktiviteler arasında. Dilerseniz gezirotalarında bisiklete binebilir, yürüyüş alanlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Köyde, butik otel konseptli köy evleri ve pansiyonlarda konaklayabilir, böylelikle lavanta bahçelerinde hem gündoğumu, hem gün batımı güzelliğini şiir tadında fotoğraflayabilirsiniz.

Şiir demişken, lavanta bahçelerinin ahengini en güzel anlatan Mahmut Dilmaç’ın dizeleridir:

Dokunulmaz iplerinin gerginliğine, yarar elleri
Tam kapıların, yarım pencerelerinde
Bekler durur, canı sızlar ışıktan 
İzler günün batımını, paslı camlarda
Bekleyiş adıdır 
Durur ve durgunlaşır Ay'ın hilâline
Varınca gece yarısından sonra saat 
Kuş uğultusu uyandırır serçeleri, tan vaktinde
Erken saçar ufukta, henüz doymamış lavanta maviliğine
Gizler maviliğini, reyhanın bakışlarında
Ve günün yarısına varınca güneş 
Bir bardak su ister reyhan, aşktan yanar lavanta.

Gizlemiş içinde kokularını sarmalamış lavanta maviliğine
Gök, deniz, okyanus maviliği
Başak bağlamış tohum saçan yapraklarına
Adım maviliğin der durur, boynu bükülür reyhan, lavanta maviliğine

Gözlerin çeker maviliğini gözlerimden
Konuşursam yapraklarında aşk rivayetini
Diriliş olur adın, papatya yapraklarında 
Maviliğin verir huzuru bütün çiçeklere lavanta

                                                                                                          

 

 
Etiketler: 5, HAZİRAN, LAVANTA, FESTİVALİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı