Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 16:55
 
COVID-19 Salgını Sırasında Ruh Sağlığı
Ayşe Nur AKBAY
egirdirses@hotmail.com
 
 
Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen doğal afetler, savaşlar, salgınlar trafik ya da uçak kazaları hemen herkesi üzer. Bu haberleri yazılı ve görsel basından veya sosyal medyadan öğrenen duyarlı insanlar sanki bu felaketleri kendi yaşamışçasına üzülebilir, kaygılanabilir. Yani duygusal açıdan etkilenmek için psikiyatri hastası olmak gerekmiyor. Zira corona virüs salgınının tüm insanlık üzerinde böyle geniş bir kaygı dalgası yaratmasının nedeni de budur.   Ancak  bazı psikiyatri hastalık gruplarında daha güçlü bir etkinin ortaya çıktığı bilinmektedir. Kaygının ve tedirginliğin ön planda olduğu, küçük sorunları büyüterek felaketleştiren Obsesif-Kompülsif Bozukluk(OKB), Panik Bozukluk, Anksiyete Bozukluğu tanısı olan kişilerde daha belirgin bir etkilenme olduğu söylenebilir. 
Asıl problem belirsizlik
Kabul edelim ki gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Hepimizi panik ve kaygı ele geçirmiş durumda. Bu durumun da en önemli nedeni ‘’belirsizlik’’ içinde olmamız. Hayatımız boyunca her alanında her şeyin net olmasını isteriz. Örneğin vücudumuzda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda panikler, doktora gideriz ve neyimiz olduğunu öğrenmek isteriz. Eğer bu durumun ne olduğunu anlamlandıramazsak yoğun kaygı yaşarız. Şu an yaşadığımız şey tam olarak bu. Ülkeyi hatta dünyamızı kasıp kavuran bir virüs var ve biz bu virüsün daha ne kadar süreceğini, bizi nasıl etkileyeceğini veya virüsün tedavisinde etkili olacak aşının bulunup bulunmayacağını bilmiyoruz. Tüm bu belirsizlikler de beraberinde panik ve kaygıyı getiriyor.
Yaşanılan bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iki ayrı uçta yaşamamamız. Yani ‘’Eyvah! Çok kötü şeyler olacak’’ ve ‘’aman bana hiçbir şey olmaz’’ dememeliyiz. Birbirine zıt olan bu düşünce tarzlarının ortasını bulmalıyız. O zaman rahatladığınızı göreceksiniz. Eğer çok fazla kaygı yaşıyorsanız biraz sosyal medya detoksu yapmanızın faydası olacaktır. Kendinizi sıkıntıya sokan haberlerden de mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmak çok önemli. Her insan aynı ruhsal dayanıklılık gücüne sahip değildir, bazı insanlar daha hassastır. Bu yapıdaki kişiler corona virüs ile ilgili haberlerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır.
 Çünkü bu haberlerin özellikle ‘’asılsız’’ olanları kişinin felaketleştirilmiş düşünce tarzını pekiştirir ve kaygısını daha da arttırır. Bu durumda gündemi gün içinde belirli aralıklarla güvenilir kaynaklardan takip etmek önemlidir.
Corona virüse yakalanma korkusu virüsün kendisinden çok daha bulaşıcı
Virüs geldi gelecek korkusuyla kişilerin yaşadıkları panik durumu, kendilerini çaresiz ve çıkmazda hmelerine neden olmaktadır. Bu duygu durumunu azaltabilmek adına öncelikle psikolojik sağlığımızı koruyabilmek ve yaşanan salgın hastalığa karşı farkındalık oluşturulması gerekmektedir.
Panik halinden çıkarak, belirsizliklere odaklanmadan, yaşanan durumu kabullenip, günlük ritüellerimizi bozmadan bireysel önlemlerin alınması bu süreci daha rahat geçirmemizde etkili olacaktır. Şunu unutmayalım ki; panik, kaygı ve stres bağışıklığımızı düşürür. Bu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey bağışıklık sistemimizin ve moralimizin güçlü olmasıdır. Sakinliğimizi korudukça kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 
Kaygınız yüksek seviyede kalmaya devam ederse profesyonel destek alın
Kişilerin normal sürecinde giden psikolojik bir problemi varsa ya da son zamanlarda maruz kaldıkları durum, alınan tüm önlemlere rağmen aşırı derecede kaygılanmalarına yol açıyorsa bir ruh sağlığı profesyonelinden destek seçeneğini değerlendirmeleri gerekmektedir.
Yusuf Sergen Dik.  ınstagram@yusufsergendik 
 
Etiketler: COVID-19, Salgını, Sırasında, Ruh, Sağlığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı