Yazı Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 20:23
 
EĞİRDİR'DE ESNAF OLMAK
Aydın Alper TAŞKAN
egirdirses@hotmail.com
 
 

EĞİRDİR’DE ESNAF OLMAK VE ESNAFLARIN MEKAN SORUNLARI VE ÇARELERİNE KISA BİR BAKIŞ

Eğirdir, hepimizin bildiği üzere içinde bulunduğu coğrafi konum nedeniyle son derece kısıtlı bir alana sahip şirin bir ilçemizdir. Bu kısıtlı yerleşim alanı ve çarpık yapılaşma maalesef bir esnaf olarak standarda uygun olmayan dağınık irili ufaklı dükkanların oluşmasıyla daha da sıkıntılı bir durum oluşturmaktadır. Hem dükkanların  küçük , hem de dükkan azlığı arz talep dengesine binaen kiraların anormal seviyelerde seyretmesine neden olmaktadır.

Genel hatlarıyla mekan sıkıntılarını ;

Standarda uygun olmayan dükkanlar (İş açısından metrekareleri küçük)
Arz – Talep nedeniyle anormal kira bedelleri (Buna Belediye dükkanlarıda dahil)
Çarşı esnafının kaymakamlığa- Belediye ye ve Pazar yerine yakın olan esnafın işlerlik açısından daha iyi iş yapabilmesi ancak burada bulunan 90 esnaf dükkanının standarda uygun olmayan dükkanlarda iş yapması.  Olarak sıralayabiliriz.  

Belediye olarak yapılması gereken en önemli proje şahsımca odun ve çıra pazarının düzenlenmesi olacaktır. Burası yıkılarak alan genişletilmeli ve çok büyük kapsamlı bir alış veriş merkezi inşa edilerek bir çok esnaf tek bir çatı altında toplanmalıdır. Zira Eğirdir de bazı dükkanlar hariç metrekare olarak küçücük dükkanlarla esnaf hizmet vermeye çalışmakta malını sergileyememekte ve doğal olarak da görsel açıdan müşretiye karşı kayba uğramaktadır. Bu nedenle Eğirdire yakışan enaz 40 m2 den oluşan dükkanlardan oluşan bir iş merkezi   Eğirdir için olmazsa olmaz zorunluluk haline gelmiştir. Gün geçtikçe de artan teknolojik gelişimler ve malzeme çeşitliliği nedeniyle eğer önlemler alınmamaya devam edecek olursa tam bir kangrene dönüşecektir. 

Ayrıca , halen harmoni pastanesi, Karadeveliler gibi esnaflarımızın bulunduğu iş hanının içide tam bir mezbelelik arz etmektedir. Günümüz şartlarında burasıda hiçbir şekilde ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede değildir. Belediyemize ait bu iş hanınında aynı şekilde yıkılması böylelikle burada bulunan esnaflarında aynı şekilde odun pazarında yapılacak modern iş merkezine taşınması yerinde olacaktır. Böylelikle aynı zamamda bu alanda yol genişletilmiş olacak sıkışık trafiğinde önüne geçilmiş olacaktır diye değerlendirmekteyim.

ESSAN iş hanı mutlaka  yıkılmalı burada bulunan esnaf da odun ve çıra pazarında kurulacak olan kapsamlı alış veriş merkezine yerleştirilmelidir. Şehrin girişinde estetiği bozan ucube bir yapı konumundadır 1 ve 2 nci katlar haricinde de hiçbir işlerliği bulunmamakta ve şehrin estetiğini dokusunu da bozmaktadır.

Belediyemiz kiraların düşürülmesi konusunda örnek olmalıdır ihaleye çıkılırken fiyatların kazanç düşünülerek yüksek oranlarda ihale edilmesi şahıs dükkanlarına da yansıdığından kiraların anormal seviyelerde yükselmesine neden olmaktadır. 

Özellikle günümüz şartlarında esnaflık yapmanın çok zor olduğu günlerde mülk sahipleri de daha duyarlı davranarak esnafları zor duruma sokacak kira bedellerinden kaçınmalıdır diye düşünerek yazıma son veriyor tüm esnaflarımıza sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.

 
Etiketler: EĞİRDİR'DE, ESNAF, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı