Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 15:47
 
EĞİRDİR'DE BÜYÜK YANGIN!..
EĞİRDİR'DE BÜYÜK YANGIN!..
Gündem Haberi
EĞİRDİR'DE BÜYÜK YANGIN!..

İlçemizde görev yaparken önceleri yaşanan büyük bir yangını dinleme fırsatım olmuştu. Kaleden medreseye kadar bir birine bitişik nizam yapılmış ağaç evlerin bir gün aniden yanmaya başlayınca insanların bir şey kurtaramadan sadece canlarını kurtarabildiklerini duymuştum. Fakat ayrıntılar için sağı solu araştırırken çok az bilgi bulabilmiştim. Eğer Eğirdir’le ilgili bilgi konusunda sıkıntı yaşamışsam hemen Mustafa Çetinkaya’yı ararım. Yine öyle yaptım, telefonun ucundaki ses,

-Hocam hemen sizi bilgi atıyorum, yeterli gelmezse yine görüşelim demişti. Gönderdiği bilgiler Eğirdir’in kültür hayatına büyük etkiler yapmış, benim de yazarları listesinde bulunduğum Demokrat Eğirdir gazetesinin 1959 yılına ait bilgileriydi. Oyuncak dükkanına  girmiş çocuklar gibi şen olarak bilgilere gömüldüm.

Yangın 4 Mayıs 1959 günü saat 15.30’da Ağaların hızar fabrikasından başlıyor, ancak on beş dakika içinde önünde durulmaz bir hale geliyor. Şiddetli lodos rüzgarlarının iyice azdırdığı alevler ancak saat 19 gibi kontrol altına alındığında geride büyük bir enkaz ve yedi yüz civarında üzerindekilerden başka her şeyini kaybetmiş insanlar bırakır. Çevreden de İtfaiye araçları yardıma gelmiştir, ancak dar sokaklar yüzünden yaklaşamazlar.  Yangın sırasında Isparta Valisi Mazlum Yegül, Dağ Okulu Komutanı Tuğgeneral  Naim Tan, ayrıca tümen komutanı  tümgeneral Fevzi Okan ve Sümerbank fabrikası itfaiyesi ile teknik heyeti de gelmişti. Yalnız çarşı dükkanlarına atlamaması için Dağ talimgah Okulu personeli beş-altı tahrip kalıbı kullanırlar.

Sabaha karşı saat beş gibi milletvekilleri Tevfik Tığlı ve Ali Latifoğlu yangın yerine ulaşarak bilgi alırlar. Ankara’dan acil olarak 500 çadır, 500 battaniye, bin beş yüz kat çamaşır, 250 gemici feneri, 250 kg süttozu ve 250 kg peynir gelmişti. Ayrıca Afyon valiliği 250 çadır, beş bin ekmek ve peynir göndermişti. Çadırlar hemen Dağ Talimgah okulu personeli tarafından kurularak afetzedelerin yerleştirilmesi sağlanmış olur. Subay aileleri Dağ Talimgah Okulunun içine, sivil vatandaşlar Yazla’daki hükümet binasının yanına (175 adet), Hastanenin yanındaki çayırlığa (225 adet)çadır kurulmuştur.

Gün ışıyınca afet daha iyi anlaşılmış olur, yaklaşık 200 ev, Ağaların Hilal Un fabrikası, Hızar fabrikası, üç dükkan, gazozhane, iki depo kül olmuştu. Zarar o günün rakamlarıyla on milyon TL olarak tahmin ediliyordu. Kızılay hemen acil olarak on bin TL göndermişti. Isparta Kızılay Başkanı Ahmet Ayyıldız gelirken 1.250 parça giyim eşyası, Isparta Ticaret Odası başkanı Halit Erçakır geldiğinde 250 TL, Esnaf kefalet Odası  üç yüz TL bağış yaparlar. Bu bağışları teslim almak üzere kaymakam vekili İbrahim Güngör başkanlığında, belediye azası Mustafa Kurtay, Kızılay başkanı Hasan Ateş, avukat Halil Özkan, orta okul muavini Şemi Aktopuk, sıhhıye memuru Şevket Alnıak, orman işletme memuru Halil Mutlucan, maliye memuru Halil Sağlam, nufüs memuru Mahmut Yaçın bir heyet kurularak çalışmaya başlar. Çevre ilçelerden gönderilen hububat Dağ  talimgah Okulunda pişirilerek sıcak olarak halka dağıtılır.

Nafia Bakanı Tefik İleri karayolları ekiplerine yangın bölgesini temizleme görevi verir. İmar ve İskan bakanı Medeni Berk vekil  Kemal Demiralay ile üç gün içinde gelerek incelemelerini yapar ve ilgili teknik heyetin hemen raporunu hazırlamasın ı ister. Kadastro ekipleri hemen gelerek yeni planları hazırlarlar. Milletvekili 14 Mayıs günü yangın felaketiyle ilgili geniş bir yazıyı gazetede yayınlar. Hükümet evi yanan yüz yirmi bir aile için 150 evi Sekibağ mahallesinde altı ay içinde yapıp, bitirmeyi taahhüt eder.

Tümen komutanı Fevzi Okan’ın eşi Ülfet  hanım bayanlar toplantısında Atatürk’e ait bir fotoğrafı açık artırmaya çıkararak toplanan 754 TL heyete iletir. Isparta Kız Sanat Okulu da bu amaçla bir eşya piyangosu düzenler. Kaymakam Mustafa Atak bu sırada dört aydır İstanbul’da kulağından tedavi görmekteyken hemen görev yerine dönerek işlerin başına geçer. İç işleri bakanı Namık Gedik Belediye başkanı Mehmet Tığlıya mektup göndererek çocukluğunun geçtiği ilçede böyle afet yaşandığı için üzüntülerini bildirir.

Hükümet o günün şartlarında bile umulmayacak hızda hareket ederek yaraları sarma konusunda elinden  geleni  yapmıştır. O günün yerel gazeteleri sayfala dolusu bağış yapan insanlarımızın listelerini yayınlamışlardır. Yangın sonrasında yaraların sarılması için büyük fedakarlıklar yapan her insanlarımızı takdirle hatırlamak görevimizdir.

Eğirdir büyük yangını küçük bir hata yüzünden çıkmış fakat hızla yayılarak yüzlerce insanımıza hadsiz acılar yaşanmasına sebep olmuştu. Yaşanan acılar hala tazeliğini korumaktadır. 

Adnan TASAR

Eğirdir Ses Gazetesi Yazarı

Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: EĞİRDİR'DE, BÜYÜK, YANGIN!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı