Haber Detayı
01 Kasım 2013 - Cuma 21:24
 
EĞİRDİR BAŞKANINI ARIYOR!...
EĞİRDİR BAŞKANINI ARIYOR!...
Siyaset Haberi
EĞİRDİR BAŞKANINI ARIYOR!...

Eğirdir 30 Mart 2014 yerel seçimlerine hazırlanıyor. Haftalar öncesinde sessizlik, durgunluk hakimdi Eğirdir siyaset gündeminde son 2 hafta içinde beklentilerin üzerinde aday adayı başvuruları başlayınca tüm Eğirdir kamuoyu yönünü siyasete ve gelişmelere çevirdi.

Eğirdir’e yeni bir ses yeni bir nefes, halkın ve hakikatin gür sesi Eğirdir SES Gazetesi olarak ısınan siyaset gündeminin ısınmaya başladığı ilk günlerde bizde bomba gibi düştük Eğirdir gündemine. Yayına başladığımız ilk günler Eğirdir siyasetinin de ısınmaya başladığı ilk günlerdi. Sokakta halkın dükkanlarda esnafın nabzını tuttuk. Ortak fikir şu bu seçim mazide kalan hiçbir seçime benzemeyecek. Eğirdir Eğirdir olalı böyle seçim görmedi desek abartmış olmayız. Aday adayları karşı parti adaylarından önce kendi  partisinin adaylarını yenmek zorunda. Bu durum parti içi gruplaşmaları, kutuplaşmaları tetikliyor. Partidaşlar kendi aralarında tartışmalara ikna çabalarına katılıyor. Tabandan tavana oradan da Ankara’ya tek bir ses, tek bir isimle varmak mümkün gözükmüyor. Siyasi partilerin tabanındaki bu kargaşalık Ankara’ya da yansımış gözüküyor.  Talep çok fazla olunca Aday Adaylığı popüler oldu günümüzde. Ne halk, ne de siyasi parti merkezleri tek bir isimde bir araya gelememiş olmalı ki  ilçemiz ve Türkiye genelinde partilerin adayları hala ortaya çıkmadı. Görünen o ki adayların bildirilme zorunluluğu olan son güne kadar bu çekişmeler, kulisler bekle gör politikaları ayak oyunları devam edecek. Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca diye bir halk deyimimiz vardır. Aday adayları da bu şarkıyı söylemeye başladılar. Ben Adaya Aday demem, aday ben olmayınca.

   Eğirdir’de tüm aday adayları geniş, renkli bir siyaset yelpazesi oluşturuyor. İktidar partisinin aday adayları arasında daha önce hiç görülmemiş kıyasıya bir rekabet gerçekleştiği kulağımıza gelen duyumlar arasında. Her parti önce kendi adayını, sonra karşı partilerin adaylarını merak etmeye başladı. Yerel seçimler de öncelik güçlü parti değil, güçlü adaydır bu yüzden Isparta şehir merkezin de hizmetleriyle göz dolduran  Isparta’nın mevcut belediye başkanını seçim startının verildiği ilk günlerde bizzat kendi ağzıyla Isparta’ya MHP’nin adayı olarak lanse eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,Yusuf Ziya Günaydın üzerinden Isparta ve tüm Türkiye’ye şu mesajı veriyordu : Adayınız güçlüyse vakit kaybetmeyin!. Isparta’da mevcut belediye başkanı ve aday hizmetleriyle güç kazanmış olmalı ki diğer partiler hala adaylarını çıkaramamış. Isparta’da mevcut Belediye başkanı ve MHP’nin adayı Yusuf Ziya Günaydın’ın elinden Belediye Başkanlığı makamını alabilmek için çok güçlü bir aday bulmakta zorlanan iktidar partisi bu konuda çok hassas davranıp, kılıkırk yararken, Isparta Mhp teşkilatında da meraklı bir bekleyişin heyecanı gözleniyor. Yusuf Ziya Günaydın bu seçimi de kazanırsa rüştünü, ustalığını unutulmazlığını ispat etmiş olacak ama iktidar partisi bunun o kadar kolay olmayacağını ne yapıp edip Isparta’yı yeniden kazanacaklarını ifade ededursun. Biz yine Eğirdir siyaset gündemine dönelim şu an hali hazırdaki Aday Adaylarını saymakla başlayalım işlere, Ak Parti : Osman Nuri ÖZMERAL, Veli GÖK, Mazlume FİNDOS, İbrahim ARISU, Mustafa BAŞ bunlar resmi olarak müracaat edenler, bunların dışındaki diğer partilerde dahil resmi müracaat olmadığı için onları yazmıyorum.

Eğirdir AK Parti Teşkilatı büyük bir kararsızlık içinde mevcut Belediye Başkanının yarışta bende varım demesi bu kararsızlığı iyiden iyiye artırmış durumda. Birbirinden güçlü adayların AK Parti Belediye Başkanlığı Adaylığı için kıyasıya mücadele etmesi Eğirdir AK Parti Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı seçimini Belediye Başkanlığı seçimi kadar önemli kılıyor. Daha önceki seçimlerde bu denli güçlü Aday Adayları gözükmemişti. İlçemizde tüm siyasi partilerin temsilcilikleri heyecan ve sabırsızlık içinde resmi adayların ortaya çıkmasını ve sonrasında seçim yarışının iyiden iyiye başlamasını bekliyor. Ama ne hikmetse bunu bekleyenler adaylarının açıklanmasını son güne kadar erteliyor. Biz de medya olarak siyasi yiğitlerin meydana çıkmasını ‘Yiğitler çıktı meydane, hepsi bir birinden merdane, üste çıktım diye sevinme, altta kaldım diye üzülme’ mısralarını yazmak için sabırsızlanıyoruz.

Kırkpınar Yağlı güreşleri gibi zorlu bir mücadeleye hazırlanıyor Eğirdir siyaseti. Aynı partini pehlivanları meydana çıkmadan önce kendi evindeki diğer pehlivanları yenmesi gerekiyor. Her yerden bir pehlivan çıkacak. Ve diğerlerinin sırtını yere getirecek. Herkes kendine fazlasıyla güveniyor. Ama hakemliği halk yapacağı için  kimin yenileceğini, kimin kazanacağını halk belirleyecek. Halk demişken Eğirdir kırsalına, köylerine, Boğazova’ya ve İlçe Merkezine İl Genel Meclisi Üyeliği yaptığı iki dönemde de hizmetlerin gelmesi için yoğun çaba gösteren sayın Veli GÖK’ün AK Parti’den Belediye Başkanlığı için aday adayı olması halkta bir hayli ilgi uyandırmış olduğunu gözlemledik. Biraz önce de dediğim gibi birbirinden renkli ve güçlü adayların 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde boy gösterecek olması bu seçimleri Eğirdir siyaset tarihinde ölümsüz kılacağını umut ediyorum. Gel gelelim mevcut Başkan Osman Nuri ÖZMERAL’e,   bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu, bakıyorum son 2 yılda büyük bir çıkış yaparak başta suyu ucuzlatarak başladığı işe, daha sonra işçilerin ödenmeyen maaşlarını yerli yerince ödeyerek  Belediyeyi borç batağından kurtardığını, enkazı tekrar ayağa kaldırdığını ifade eden Başkan Özmeral bütün sokakları parke taşına kavuşturdu.

Çocuk Parkları, kaldırımlar ve tarihi Hamamın restorasyonu gibi işlere son olarak da Çok amaçlı düğün salonu ve kale meydanındaki Atatürk Anıtı’nı ekleyen Başkan Özmeral Atatürk Anıtının açılışından sonra partili partisiz yandaş ve karşıt herkesimin teşekkürünü, takdirini kazandı. Bunların arasında biri var ki, bize çok ilginç geldi. Eğirdir CHP Teşkilatı  gazetelerde teşekkür mesajı yayınlayarak halka neler oluyor dedirtti. Daha sonra daha düne kadar başkanı eleştiren ve yeren  Eski Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İlhan ŞİMŞEK yeni başkan Erdoğan ÖNGÜN ve Emekli Tarihçi İbrahim SARIDAŞ hep birlikte başkanın makamına giderek Atatürk Büstü için ve Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Başkan ÖZMERAL’e makamında teşekkür ettiler. Bütün bu yaşananlar bayram değil, seyran değil enişte beni niye öptü dedirtiyor halka. Bu öpücük ölüm öpücüğümü yoksa. Bundan kastım eğer rakiplerin seni öpüyorsa, bunun iki sebebi olabilir. Birincisi yaptığın işler ve hizmetlerle çok büyümüşsündür ve rakiplerinde bu büyüklüğünü kabul edip boyun eğip öperler seni, ikinci anlamı ise çok büyük son bir oyunun ilk hamlesidir bu öpücük, sonun başlangıcı da diyebiliriz buna. Rakipleriyle kol kola intibası verip Ankara’ya ayak kaydırma oyunu da olabilir bu ÖPÜCÜK. Mensubu olduğum ve mensubu olmaktan her dem gurur duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatının Eğirdir uç beyi Murat DİKMEN başkanımız ve ben hala tüm Eğirdir’liler gibi Başkanımız olarak gördüğüm Ali  DEMİRDAŞ’tan Eğirdir Adayımızı belirlemesini bekliyoruz, açıkçası bu benim olduğu kadar halkın da beklentisi, diğer partiler Aday Adaylarını açıklamışken bizim partimizde hala resmi olarak hiçbir aday adayı başvurusu olmaması hizmete yara veriyor düşüncesindeyim. Daha yapacak çok yorumlarım var, fakat zaman her şeyin ilacıdır, gün doğmadan, neler doğar, bu halk, bu Eğirdir her şeyin en güzelini hak ediyor, inşallah yeni seçilecek başkan kim olursa olsun, hayallerimizdeki Eğirdir’i oluşturacak ve yeniden inşa edecek bir başkan olur. Saygılarımla.

                                                                                                 Kemal ERBEN

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Kemal ERBEN
Etiketler: EĞİRDİR, BAŞKANINI, ARIYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı