Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 08:25
 
Yazarımız Ayşenur AKBAY Yazdı.
Türkiye'nin Yeni Tren Rotası Avrupai Konforuyla Göller Ekspresi
Gündem Haberi
Yazarımız Ayşenur AKBAY Yazdı.

Türkiye'nin Yeni Tren Rotası  
Ülkemizin çiçeği burnunda Tren Rotası, Göller Ekspresi ; İzmir, Aydın, Denizli, Dinar, Burdur, Isparta güzergahında 2019'un Ekim ayında seferlerine başladı.
Ben de bu yeni tren rotasını deneyimlemeyi aklıma koymuştum. Tren yolculukları konusunda beni ateşleyen ise İlber Ortaylı Hoca'nın nasihatlerinden biriydi. "Şimdiki gençlere söylüyorum, zahmetten kaçmayın. Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin. O yaşlarda yeni yerleri görmenin zevki başkadır. Tecrübeyle görmek de güzeldir ama gençlik enerjisiyle dolaşmak bir başkadır."
Her ne kadar artık o kadar genç olmasam da :) gençlikte yaşanmamış deneyimlerin eksikliğiyle, İlber Hoca'nın sözlerinin etkisi beni doğruca gara sürükledi. Yeni tren rotası Göller Ekspresini, geçtiğimiz günlerde deneyimledim.
Özellikle Doğu Ekspresiyle son günlerde sıkça gündeme gelen tren yolculukları hem güvenli ve ekonomik, hem de konforlu.
Öncelikle belirtmek isterim ki tren yolculuğu kara ve hava yollarına oranla daha güvenli. Ayrıca trende başınıza bir suç olayının gelme ihtimali, belki de şehrinizde sokakta yürürken yaşayabileceğiniz bir suç olayı ihtimalinden çok daha düşük. Günümüzde trenler asayiş açısından oldukça güvenli ve denetimli.
Göller Ekspresi Yolculuğum 
Ben yolculuğuma göller bölgesinin gül ve lavanta kokan kenti Isparta'dan başlamayı tercih ettim. İleride Göller Yöresinin muhteşem kenti Isparta için de bir gezi yazısı hazırlayacağım. Ama dilerseniz köşemden Isparta'nın "yedi renkli göl"üne sahip olan Eğirdir İlçesini anlatan seyahat yazımı ve  "Isparta'nın Lavanta Kokulu Köyü: Kuyucak" ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.
Az önce belirttiğim gibi ben, göller ekspresi yolculuğuma Isparta Gar'ından başladım. Dilerseniz rotanın herhangi bir yerinden yolculuğunuza başlayabilirsiniz.  Trenin adı, tahmin edeceğiniz üzere, Göller Yöresine seyahat ettiği için Göller Ekspresi
Rotanın tamamı için bilet 50 TL. TCDD'nin uygulamasını cep telefonunuza indirip istediğiniz rotaya yolculuk için biletinizi alabilirsiniz.
Trende yataklı kompartıman yok. Bu yüzden yolculuğunuzu koltuğunuza oturarak geçiriyorsunuz.
 
Isparta'dan ve İzmir'den her gün 22.30'da kalkan tren, her sabah 6.30'da yani, 8 saatte rotasını tamamlıyor. 
 
Avrupai Konforuyla Göller Ekspresi
 
Koltukların arasında iki tane 220 voltluk priz bulunuyor. Koltuk mesafeleri ve oturma alanları son derece geniş olan Göller Ekspresi treni, size konforlu bir yolculuk vadediyor.
Bilet alırken seçebileceğiniz masalı koltuklar da bulunuyor. Bu yüzden bilet alma konusunda biraz erken davranırsanız, yolculuğunuzu masa etrafında arkadaşlarınızla bir kafede oturur gibi , kahvenizi yudumlayarak geçirebilirsiniz.
Yolculukta çayını, kahvesini içen, tavla oynayıp sohbet eden bir arkadaş grubu bile gördüm.
 
 
Ekspreste bir restoran yok. Bu yüzden yeme içme konusunda hazırlıklı bir şekilde yolculuğa başlayın. Garlarda yolcu indirip bindirmek için verilen on beşer dakikalık molalarda da istasyonlardaki büfelerden yiyecek içecek alabilirsiniz.
Tren yolculuğunu konforlu kılan unsurlardan biri de her vagonda tuvalet bulunması. Göller Ekspresi tuvaletlerinde tuvalet kağıdı, havlu peçete, sabun, temiz su, lavabo, ayna ve priz bulunuyor.
Yolculuğumu kah trende gezintiye çıkıp video ve fotoğraf çekerek kah kahvemi yudumlayıp kitap okuyarak kah uyuyarak tamamladım ve inanılmaz keyif aldım. Hatta ertesi gün İzmir'in altını üstüne getirerek gezecek enerjim bile oldu. Ayrıca deneyimlediğim bu güzel rota, bana  "demir ağlarla baştan başa örülmüş" yurdumun tüm tren rotalarını deneyimleme arzusu verdi. Ekspres konforuyla verdiği huzur ve yaşattığı içsel yolculukla, bugüne kadar yaşadığım en eşsiz seyahatti.
İlber Ortaylı Hocamızın da dediği gibi; "Tren yolculuğu yapın. Eğer kafanızdakileri netleştirmek istiyorsanız, tren yolculuğu çok verimli olacaktır." 
 
 
Ayşe Nur AKBAY @seyyahinseyirdefteri

 

Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: Yazarımız, Ayşenur, AKBAY, Yazdı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı