Yazı Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 09:15
 
HOŞGÖRÜ İNSANI MEVLANA VE ŞEB-İ ARUS
Ayşe Nur AKBAY
egirdirses@hotmail.com
 
 

İnsanlığın kültürel mirası, geleneksel Şeb-i Arus Törenleri, Mevlana'nın sevgi ve hoşgörüsüyle anlamlı kıldığı şehrimiz Konya'da 744. yıl dönümünde izleyenleriyle buluşmakta.

Mevlana Celaleddin Rumi, 13. yüzyılda yaşamış ünlü bir tasavvuf düşünürü ve şairidir. Hepiniz bilirsiniz ki onun ideolojisi, sevgi ve merhamet üzerine kurulmuştur. Bu sebepten dünyaya karşı göğsümüzü gere gere göstermemiz gereken bir değerimizdir. Kaldı ki onun fikirleri dünyanın sahip çıktığı, insanlığın bir kültür hazinesidir.

 

Şeb-i Arus Törenlerine Nasıl Katılabilirim?

Mevlana Kültür merkezinde 7-17 Aralık 2019 tarihleri arasında, her akşam 20.00'de ve 17 Aralık öğlen 13.00'de yapılacak olan Sema Törenleri için https://ebilet.konyakultur.gov.tr adresinden biletlerinizi satın alabilirsiniz. Biletler 40 TL olup Sema Törenleri'ne katılabilmek içindir. Şeb-i Arus törenleri bünyesinde yapılan sergi, konferans gibi diğer faaliyetler ücretsizdir.

 

Peki yaşayan geleneğimiz, UNESCO Kültür Mirasımız Şeb-i Arus nedir? Neden sahip çıkmalıyız? Dilerseniz anlatmaya Sema ile başlayalım.

Mistik Sema İle Ruhunuzda Yeni Bir Kapı Açın! Sema; Allah’a ulaşma yolunun derecelerini sembolize eden, içinde dinî öğe ve temalar barındıran tasavvufi bir tören olarak tanımlanmaktadır. Sema töreni, gelenekten gelen ve Semanın ayrılmaz bir parçası olan Mevlevi Müziği eserleri (Tasavvuf Musikisi) eşliğinde yapılır. Sembollerle zengin bir ritüeldir.

Terim olarak, musiki nağmelerini dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir. Sema, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “insan- ı kâmil”e doğru yönelişini ifade eder.

Sema eden canlara semazen denilmiştir. Töreni icra eden semazenler, manevi ve bedenî uzun bir eğitim süreci sonrasında ayin için hazır hâle gelirler. Semazenin üstündeki beyaz kıyafete “tennure” kefeni simgeler. Başındaki sarık “sikke” mezar taşını simgeler. Ancak semah ölümü değil yaşamı, tekrar doğmayı anlatır. Sema için meydana çıkan semazenlerin üzerinde siyah bir hırka olur. Hırkanın anlamı mezardır. Bunu çıkartarak başlamaları yeniden doğuşu simgeler. Son derece spiritüel ögelerle beslenmiş Sema' yı izlemek ise eşsiz bir keyiftir. Müzik ve görseller sizi tam anlamıyla içine çeker.

Semazenlerin sağ eli göğe, sol eli yere bakar. Bunun anlamı sağ eli Hak’tan alır, yere dönük sol elle halka verir. Bu şekilde yeniden doğuş tamamlanmış olur. Bu ilahî doğuştur.

2007 yılı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 800’üncü Doğum Yıldönümü, UNESCO’nun Yıldönümleri Listesi’nde resmî olarak ilan edilmiştir. Mevlevi Sema Törenleri, 2008 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne kayıt ettirilmiştir.

Mevlevi Sema Töreni, içerdiği mistik ögeleri ve mesajları sayesinde farklı kültür ve inançlara sahip birçok insanın ilgisini çekerek evrensel bir nitelik kazanmıştır. Her yıl her dinden ve milletten binlerce turistin akınına uğradığı Şeb-i Arus törenleri bu anlamda sahip çıkmamız gereken kültürel değerlerimizden biridir.

 

Şeb-i Arus

Kelime anlamı "düğün gecesi" olan Şeb-i Arus, Mevlevilikte Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gecedir. Mevlânâ Celaleddin ölüm gününü “Hakk’a vuslat”, “düğün günü” saymıştır. Mevleviler, Hz. Mevlana’nın eserlerinde, özellikle de gazel ve rubailerinde açıkladığı ölüm anlayışına istinaden, onun vefat gecesini, dünyadan ayrılık gecesi olarak değil, Cenab-ı Hakk’a kavuşma gecesi olarak nitelendirdiler.

Bunun için de o geceyi Şeb-i Arûs olarak adlandırdılar ve törenler düzenlediler. Hazret-i Mevlana’yı Anma ve Vuslat yıldönümü törenleri her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Konya-Ankara hızlı tren hattı da bu törene katılımı önemli ölçüde artırmaktadır.

 

Konya'ya Gelmişken Nereleri Görmeliyim?

1. Alaeddin Camii

2. Mevlana Türbesi

3. İnce Minareli Medrese

4. Karatay Medresesi

5. Kyoto Japon Parkı

6. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

7. Etnoğrafya Müzesi

8. İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

9. Karatay Arkeoloji Müzesi

10. Selimiye Camii

11. Sille Köyü

12. Aya Elena Kilisesi

13. Konya Selimiye Camii

14. Yerköprü Şelalesi

15. Meram Bağları

16. Kilistra Antik Kenti

17. Atatürk Evi Müzesi

Ülkemizin düzenli ve temiz kentlerinden önde gelenlerden biri olan Konya, Anadolu Selçuklu dönemi mimari eserleriyle de zengin bir kenttir. Konya, dönemin tipik on asırlık mimarisini günümüzde en iyi yansıtan eserlere sahiptir. Şehir merkezinde bulunan Alaeddin Tepesi'e çıkıp Selçuklu eseri Alaeddin Camii mutlaka görülmelidir. Camiye yürüme mesafesindeki Mevlana Müzesi ve müzeye giderken yol üzerinde göreceğiniz Şems-i Tebrizi Türbesi gezinizi daha anlamlı kılacaktır.

Ayrıca Mevlana Müzesi civarındaki pidecilerde "etli ekmek", beyti sarma yemeden; Mevlana şekeri alınmadan dönülmez.

Ayşe Nur AKBAY @seyyahinseyirdefteri

 
Etiketler: HOŞGÖRÜ, İNSANI, MEVLANA, VE, ŞEB-İ, ARUS,
Yorumlar
Haber Yazılımı