Yazı Detayı
28 Aralık 2020 - Pazartesi 10:34
 
TEDBİR ve TAKDİR
Dursun YEŞİL
egirdirses@hotmail.com
 
 

İnsan bir işe başlamaya niyet ettiğinde elinden gelen bütün maddi ve manevi hesapları yapmaya çalışır! Allah da dünyayı yaratmadan önce en ince hesapla neler yaratacağını ve dünyada onların neler yapacağını (K. Kerim de bildirdiği üzere) yanında bulunan Levhi Mahfuz diye bir ana kitap da en küçük ayrıntısına kadar yazmış!

Yani büyük bir film veya tiyatro için sahne olarak dünyayı düşünmüş, ihtiyacı kadar canlı yaratmış ve rollerini de yazmış. Sahneden rolü biten inmiş, rolü başlayan sahneye çıkmış. Zaten bir ayet de “Azdığınız zaman sizi birbirinize kırdırırız” demektedir. Kendisi yönetmen olarak ne yapacağımızı bildiği halde, yarın mahşerde “Yapmadım” demememiz için dünyaya getirmiş ve herkese rolünü oynatmaktadır!

K. Kerim de yazdığı ayetleri en son inen ayet Maide Suresi Ayet:3 ü gönderip tamamlamış. Artık K. Kerim de değişme olmayacağını ve onu kıyamete kadarda korumanın kullarının görevi değil, kendisine ait olduğunu bildirmiştir.

Ancak yine K. Kerim’in Rad Suresi Ayet:39 ve Fatır Suresi Ayet: 11 de Levhi Mahfuz isimli ana kitap  da yazılı olayların yine (Kendisi tarafından veya kulun dua ile isteği üzerine) öne veya geriye alınabileceğini ya da yazılı hali gibi aynen yerinde sabit bırakılabileceğini yazmıştır!

Bunlardan anlaşıldığı kadarıyla yine “Bir yaprağın düşmesinden, kuru, yaş ve canlı yaratılmış her şeyden haberim var” diyen Allah kullarına takdir ettiği olayları değiştirebileceğini K. Kerim de yazmıştır.

Tedbir ve dua ile takdirin değişebileceği gibi değişmeyebileceği de anlatılmıştır. Yani her zaman her konuda son kararı sadece Allah dilediği şekilde vermektedir. Biz kullar ne kadar tedbir alsak da, dua etsek de takdir değişmeyebilir.

Sözü şuraya getirmek istiyorum. Malum korona hastalığından hepimiz elimizden geldiğince tedbir alıp korunmaya çalışıyoruz ama yine son karar Allah da olduğundan dua ve emekler boşa çıkabiliyor.

Eğirdir de bu hastalığa karşı en çok tedbirli davranan insanlardan biride değerli öğretmen, idareci ve mükemmel insan Ali Rıza Akbay arkadaşımızdı. Son dönemde bir kaç defa kendisini görev yerinde ziyaret ettiğimde benimle ve ziyaretine gelenlerle çok uzaktan görüşmüştü. Dürüst ve delikanlı bir arkadaşımızdı. Bir yanlışını duymadım ve şahit de olmadım! Allah rahmet eylesin!

Şimdi bende tekrar anladım ki ne kadar maddi veya manevi tedbir alırsan al Allah onay vermediği sürece başımıza Allah’ın bizi yaratmadan önce takdir ettiği veya kendisinin değiştirdiği olay gelebiliyor! Ali Rıza Akbay’ın görünen maddi tedbirlerinin yanında manevi tedbirleri yani duaları da var mıydı bilmiyorum ama maddi yönden çok tedbirli ve dikkatli biriydi! Koronadan öcü gibi korkan biriydi!

Yaşadığımız her olay Allah’ın takdiri değildir ama memleket, doğum, ölüm, cinsiyet, memleket, anne, baba vb. olaylar önceden Allah tarafından takdir edilmiştir. Cüzi irademizle işlediğimiz suçlar Allah’ın takdiri değildir! Ama onları da Allah ezeli ilmi ile bilerek yazmıştır. Meselâ birine borcumuzu ödememek Allah’ın takdiri değildir!

Takdir olanlar ancak bütün tedbirleri aldıktan sonra tevekkül ederek başımıza gelen olaylardır! Şoför bütün kurallara uyarda başına bir kaza gelirse takdir ve kaderdir. Hatası sonucu başına kaza geldiyse kendi isteğiyle yaşadığı bir olaydır!

Yaşadığımız sürece maddi ve manevi tedbirleri almak bizden, son karar ve takdir Allah’tan diyelim. Başka çare yok. Biz elimizden geleni yapalım, gerisini düşünmeyelim!

 

 
Etiketler: TEDBİR, ve, TAKDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı