Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 16:45
 
GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANLIĞINDAN
GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANLIĞINDAN
Gündem Haberi
GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANLIĞINDAN

GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANLIĞI
KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA
Salgın hastalıkla ilgili devletimizin uyarıları malum, ülke olarak bu tedbiri destekliyor ve elimizden geleni yapıyoruz.
Lakin biz gerontologların bire bir çalışma grubu olan yaşlılarımızın, özellikle sosyal medya fenomenliğinden kaynaklı bir malzeme  olarak kullanılmasını esefle kınıyoruz.
Covid-19 virüsü hiç şüphesiz ki global bir sorun ve risk grubu  ise yaşlılarımız yani WHO tanımına göre 65 + vatandaşlarımız ölümle sonuçlanabilen risk grubunun içerisinde;
Ancak bizlerin anlam veremediği durumlar var,
Mecburiyetten dolayı sokağa çıkan vatandaşlarımız yaşı ileri olan bir vatandaşımızı gördüğünde adeta “yürüyen korona” gibi davranmalarına anlam veremiyoruz.
Medyatik olabilmek için sahte polis, zabıta, jandarma gibi mesleklere bürünüp yaşlılarımız ile alay edilmesine, videolar çekilmesine anlam veremiyoruz.
Covid-19 virüsü sadece yaşlılarda görülüyor gibi algılanmasına anlam veremiyoruz.
65 yaşının altındaki kimselerin salgının dışında gibi davranmalarına anlam veremiyoruz.
“Evde Kal” uyarılarına uyan ve kendini izole eden vatandaşlarımızı takdir ediyoruz ancak, sokaklarda alay edilen, ürkütülen, dışlanan yaşlılarımızın röportaj videolarının izlenilmesine, zevk alınmasına ve bu videoları diğer sanal arkadaşlarının da izlemesi için farklı mecralarda paylaşanlara  anlam veremiyoruz.
Bizleri güzel ülkemizin yaşlı vatandaşlarına “gerontolojik bakış ve bakım” konusunda profesyonel hizmet vermemiz için yetiştiren kıymetli hocalarımızdan biri olan Prof.Dr. İsmail Tufan der ki “ Yaşlanmak şanstır, herkese nasip olmaz” ve “yaşamak isteyen herşey yaşlanmak zorundadır”.
Ömrü olan herkesin Gerontologların bilgelik çağı dediği yaşlılık çağına erişeceğini ve dünya döndükçe daha çoook virüslerin, salgın hastalıkların toplumları etkileyeceğini unutmamız gerektiğini GERONTOLOGLAR olarak vurguluyoruz.
Bu doğrultuda devletimizin ve yaşlılarımızın yanında olduğumuzu belirtir, iç işleri bakanlığımızca oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubunda bizlere ihtiyaç duyulduğu andan itibaren vazifemizi ifa etmeye hazır olduğumuzu arz ederiz.
Öğr.Gör. Faruk Yaşar Gürdal
GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANI
Kaynak: Editör: Mürsel ERBEN
Etiketler: GERONTOLOGLAR, DERNEĞİ, BAŞKANLIĞINDAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı